Kas sul esineb vahest põhjuseta ärevust ja paanikahooge?
Kas sulle tundub, et sa tajud liiga tugevalt teiste inimeste emotsioone ja energiaid?
Kas sa armastad viibida palju vaikuses ja rahus?Kui vastasid jah, siis sa võid olla ülitundlik inimene.
Tee endale ka ülitundlikkuse kohta test
Soovid sa teada saada, mil viisil Sa tunnetad energiaid, nii teiste inimeste kui ümbritseva keskkonna omi.
Kas sa tunnetad läbi kehatasandi?
Tajud sa eelkõige teiste inimeste tundeid ja emotsioone?
Saad sa infot selgeltteadmise kaudu?
Kuidas need erinevat tüüpi inimesed saaksid ennast hoida ja oma energiat kaitsta?
Oled oodatud nõustamis- ja teraapiaseansile
Ülitundlikud inimesed on need 15-20% inimkonnast, kelle närvisüsteem on sünnist saati nii välismõjutuste kui ka sisemaailma tundmuste suhtes tavapärasest tundlikum. Tänapäeval sünnib suurenenud tundlikkuse astmega inimesi järjest rohkem - see on nö. uus normaalsus. Ülitundlikud tajuvad ümbritsevaid energiaid, samuti nad võivad reageerida kõigele intensiivsemalt kui teised inimesed. Tegemist on neutraalse ja kaasasündinud omadusega, millel on omad eelised ja erisused. Tänu väga tundlikele närvisensoritele saab ülitundlik inimene väliskeskkonnast kätte palju rohkem infot kui mitteülitundlik ning töötleb saadud informatsiooni kiiremini ja põhjalikumalt. Ta märkab ja tajub ka peenemaid nüansse, mis võivad teistel tähelepanuta jääda. Seda nii keskkonnas, kus ta viibib kui ka teiste inimeste juures. Sellest tekib info üleküllus ja kiire väsimine, mis mõjutab otseselt tundliku inimese igapäevast elu. See võib viia ka läbipõlemiseni ning isegi depressiooni.
Kõige tähtsam on ülitundlikul inimesel vältida ülestimulatsiooni ehk siis kõike seda, mis võiks viia tema närvisüsteemi tasakaalust välja. Mis see konkreetselt kellegi jaoks võib olla, on väga individuaalne.
Palju sõltub täiskasvanud ülitundliku inimese närvisüsteemi tugevus või haprus tema lapsepõlvest. Juhul kui ülitundlik laps ei saa kasvada talle sobivas keskkonnas, võib see teda rohkem kahjustada kui mitteülitundliku last. Nad võivad olla hilisemas elus depressiivsemad ning igapäevaste toimingute juures rohkem pinges. Võivad kogeda ka ärevushäireid ja paanikahooge. Samuti on nad vastuvõtlikumad erinevatele sõltuvustele (töö, sport, alkohol, toit jne.)
Ülitundliku inimese mõiste autor on ameerika teadlane Elaine N. Aron. Olles hariduselt psühholoog, avastas ta, et ei oska iseenda erilisust kuhugi liigitada. Asudes teemat lähemalt uurima, selgus et temasarnaseid inimesi on veelgi. Peale põhjalikku koostööd erinevate neuroteadlastega ja osalemist paljudes uurimistöödes, mõistis ta, et on tarvis tuua psühholoogiasse täiesti uus termin (highly sensitive person), mis iseloomustaks täpsemalt inimese sedalaadi eripära. Senimaani oli ülitundlikkust nimetatud pigem introvertsuseks. Kuid uurimistulemustest selgus, et nende mõistete vahele ei saa võrdlusmärki tõmmata, sest 30% ülitundlikest inimestest on sotsiaalselt ekstravertsed.
Ülitundlik ehk empaat olla on väga huvitav ja samas ka väljakutset esitav.
Sul võib olla raske vaadata teisele inimesele silma, kuna siis saad sa kohe ühenduse selle inimese info- ja energiaväljaga.
Sul on keeruline ja intensiivne tundemaailm, sa vaimustud kergesti ja sama kiiresti võib tulla ka pettumus, nii inimestes kui ka näiteks töökohtades.
Sa vajad üksi olemise aega selleks, et leida tasakaal enda sees, suuta asjade üle järele mõelda, kuulda oma intuitsiooni. See ei tähenda, et sa oled introvert. See on lihtsalt sinu eluenergia laadimise aeg - ühenduse loomine enda kõrgema minaga, enda hingega.
Sa tajud ära, kas inimene räägib tõtt või valetab. Sa tead ette, kui midagi olulist hakkab su elus juhtuma. Oskad näha erinvate sündmuste vahel seoseid. Sulle võib tulla mõne asja/olukorra kohta selge teadmine, ilma et sa oskaks seda põhjendada või seletada.
Nende empaatilisus ja kaasaelamise võime on kõrgelt hinnatud, nad on väga head kuulajad. Neil on tugev intuitsioon, juhul kui nad on õppinud usaldama enda sisetunnet, siis on neil lihtne õigeid otsuseid vastu võtta.
Nad on loomingulised ja andekad erinevates valdkondades. Nende kohta võib öelda - nad haaravad lennult. Suudavad omandada lühikese ajaga uusi teadmisi.
Nad on väga kohusetundlikud. Püüavad oma tööülesandeid täita võimalikult perfektselt, sest nad ju märkavad iga pisiasja, mida saaks veel ja veel paremini teha. Mis omakorda võib viia kiiremini läbipõlemiseni, seetõttu on väga tähtis õppida ennast hoidma.
Ülitundlik laps ja teismeline vajab kõigepealt ära tundmist, alles siis on võimalik teda aidata ja toetada. Paljud häired, mida teismelised kogevad, näiteks ärevus, paanikahood ja sotsiaalfoobia, võivad olla ülitundlikkuse ilmingud. Ülitundlikkus pole haigus ega kõrvalekalle. Kuid kui noored ei saa endast aru ega oska oma energiat hallata, siis võivad aja jooksul välja kujuneda erinevad häired.
Eriti oluline on lapsevanemana (ja ka õpetajana) tähelepanu pöörata lapse kasvukeskkonnale. Vale keskkond ja suhtumine võib panna tema arengule piduri ja muuta närvisüsteemi hapramaks.
Tänu oma sügavale empaatiavõimele tajub ülitundlik laps juba varakult enda erinevust teistest. See võib olla talle koorem - püüd olla nagu kõik teised. Ta vajab julgustust ja toetust, et jääda iseendaks, kuid samas suuta luua häid suhteid eakaaslastega.
Praegusel ajal avalduvad paljudel ülitundlikel inimestel ja ka noortel sensitiivsed võimed. Neid võimeid ei pea kartma, vaid pigem tuleb neid arendada ja õppida sihipäraselt kasutama. On väga oluline osata enda energiat hoida ja vajadusel ennast puhastada mittesobivast energiast.
Ülitundliku lapse veider käitumine, riietumis-söömisharjumused või tema omapärased soovid võivad olla märguanded, millega ta tahab juhtida oma vanemate tähelepanu mõnele peres esinevale probleemile. Uue ajastu lapsed on tulnud muutust looma. Nad on teistsugused ja vajavad ka teistmoodi suhtumist. Nende jaoks on vabadus väga oluline. Vabadus olla nemad ise, ilma et keegi seaks piiranguid ja keelde.
Loe ka blogipostitusi
Soovitused ülitundliku tüdruku vanematele
Ülitundlikkus ja lojaalsus oma suguvõsale