Ülitundliku inimese/lapse nõustamise seanss

Võimalus tulla nõustamisele nii täiskasvanul, et saada rohkem teada enda ülitundlikkuse eripärast.

Kui ka lapsevanematel seoses tundlike, uue ajastu lastega.

Tundma õppides enda erilisust ülitundlikuna, on kergem elada, ja oma elu endale sobivaks korraldada. Paljud inimesed ei teagi, et nad on ülitundlikud inimesed (highly sensitive person).  Olles ülitundlik, võid kohata väljakutseid mitmes valdkonnas. Kuidas leida endale sobiv töö? Milline on sulle sobiv tööstiil (iseseisvalt töötamine, kodukontor, iseendale tööandjaks olemine)? Kuidas suuta olla lähisuhtes? Kas on kergem olla suhtes teise ülitundlikuga, kes mõistes enda omapära saab ka sinust paremini aru? Või hoopis mitteülitundlikuga, kes tasakaalustab sinu liigset emotsionaalsust? Kuidas teha ennast mõistetavaks ja aktsepteeritavaks sellisena nagu sa oled oma vanematele ja õdedele-vendadele? Mida teha, et hirmust uute olukordade ja võõraste inimeste ees ei jääks sul toredad kogemused saamata? 

 

Ülitundlik laps ja teismeline vajab kõigepealt ära tundmist, alles siis on võimalik teda aidata ja toetada. Paljud häired, mida teismelised kogevad, nagu näiteks ärevus, paanikahood ja sotsiaalfoobia, võivad olla ülitundlikuse ilmingud. Ülitundlikkus pole haigus ega kõrvalekalle. Kuid kui noored ei saa endast aru ega oska oma energiat hallata, siis võivad välja kujuneda erinevad häired.

 

Eriti oluline on vanemana (ja ka õpetajana) tähelepanu pöörata lapse kasvukeskkonnale. Ülitundlik laps on rohkem mõjutatud ümbritsevast kui teised lapsed. Vale keskkond võib panna tema arengule piduri ja muuta närvisüsteemi hapramaks. Või siis vastupidi, aidata kaasa tema annete avaldumisele ja täiskasvanuna õnneliku elu elamisele.

 

Tänu oma sügavale empaatiavõimele tajub ülitundlik laps juba varakult enda erinevust teistest. See võib olla talle lisakoorem - püüd olla nagu kõik teised. Ta vajab julgustust ja toetust, et jääda iseendaks, kuid samas suuta olla heades suhetes teistega. Väga tähtis on last toetada tema sulandumisel lastekollektiivi ja seal hakkama saamisel. Tänu töötamise kogemusele lasteaias ja koolis oskan anda nõu, kuidas laps saaks paremini toime tulla stressiga, mida talle võib tekitada ümbritsev keskkond. Millele tuleb tähelepanu pöörata ja kuidas toetada lapse iseseisvumist? Kuidas seletada õpetajatele oma lapse erilisust? Kui palju peaks last nö. kaitsma ja kui palju teda julgustama?

 

Praegusel ajal avalduvad paljudel ülitundlikel inimestel ja ka noortel sensiivsed võimed. Neid võimeid ei pea kartma, vaid pigem tuleb neid arendada ja õppida neid sihipäraselt kasutama.